LETOHRÁDOK DARDANELY V MARKUŠOVCIACH

info/ Projekt expozície klávesových hudobných nástrojov v Letohrádku Dardanely v Markušovciach bol pomerne obsiahly a širokospektrálne zameraný projekt, pri ktorom naše štúdio spolupracovalo i s kolegom a priateľom Ing. arch. Lukášom Sečkom.

koncept/ Hlavným cieľom projektu bolo vytvoriť súčasnú a modernú expozíciu historických hudobných nástrojov, s možnosťou ich flexibilného rozmiestnenia a možnosťou zmeny rozsahu vystavovaných prvkov. Išlo taktiež o vytvorenie príležitosti a hlavne možnosti integrovať do výstavných priestorov aj iné atraktívne a zaujímavé výstavy v kratších časových intervaloch v priebehu celého roka. Nová expozícia by sa tak mala stať atraktívnejšou, flexibilnejšou a najmä by mala ponúknuť návštevníkovi viac zážitkov. Celý projekt sa snažil pozerať na priestory letohrádku komplexne a prioritou bolo zariadiť ich takými prvkami, ktoré v priestoroch chýbali alebo si vyslovenie pýtali súčasnú podobu.

Navrhované boli typové aj atypické zariaďovacie predmety (vitríny, podstavce, sedacie prvky a pod.), prvky osvetlenia (náladové osvetlenie a typové svietidlá), inovatívny audiovizuálny systém či flexibilný galerijný závesný systém.

Vizuálna identita/ Neoddeliteľnou súčasťou expozície bolo aj vytvorenie loga Múzea Markušovce, loga Kaštieľa Markušovce a loga Letohrádku Dardanely, ktoré by mali pomôcť v budovaní jedinečnej identity týchto inštitúcií. Ideová kostra lôg sa opiera o symboly organovej píšťaly a stola, ktoré sú zastúpené v jednotlivých logách i logu zjednocujúcom. Medzi ďalšie grafické prvky sa radia tiež obmieňateľné šablóny (niekoľko typov krátkych a dlhých popisov k nástrojom) originálny orientačný systém so štipkou humoru a časová os, predstavujúca významné udalosti a zaujímavosti z histórie letohrádku.

klubovňa/ Samostatnou funkčnou časťou letohrádku je multifunkčný priestor klubovne v suteréne budovy, ktorá by mala slúžiť jednak ako klubovňa, kaviareň, no i ako priestor rautu po koncerte alebo ako seminárna miestnosť s možnosťou premietania. Dominantný barový pult je inšpirovaný motívom pianoly, resp. zvitkom pianoly, ktorý sa neustále otáča, pričom podobne definovaná je i protiľahlá stena. Výber stoličiek a stolov však nanešťastie nebol predmetom tohto projektu, nakoľko boli zakúpené z predchádzajúceho projektu rekonštrukcie.

Pred vstup do klubovne sme vytvorili interaktívnu inštaláciu, ktorá má byť jedinečným priestorom v kontexte expozície a kaviarne. Priestor bude definovaný abstrahovanými organovými píšťalami, so stolíkom a dvoma kresielkami, kde sa bude dať odfotografovať, ale aj dotykom po píšťalách vydávať zvuky, ktoré sa budú rozliehať až do vstupnej haly a navedú tak návštevníkov aj do suterénnych priestorov letohrádku.

materialita/ Interiérové prvky letohrádku sú navrhnuté s povrchovou úpravou bielym alebo čiernym lesklým klavírovým lakom, ktorý ešte viac umocňuje ideu expozície klávesových nástrojov. K týmto neutrálnym farbám sú kombinované kovové mosadzné prvky, číre sklo a vybrané sedacie a grafické prvky v kráľovskej fialovej farbe.

spolupráca/ Mgr. art. Patrik Bujňák, Mgr. art. Mária Bujňáková, ArtD., Ing. arch. Lukáš Sečka, ArtD.